Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

Jste zde: Úvod > O regionu > Turistické oblasti

Turistické oblasti

Tam na jihu, kde končí Haná

Centrem této oblasti je starobylé město Mohelnice, zdálky viditelné díky nezaměnitelné kostelní věži.

Za návštěvu stojí místní muzeum a jeho stálá expozice Z dějin Mohelnicka, oceněná prestižní cenou Gloria Muzealis. Mohelnice má své kouzlo i pro milovníky přírody. Městské sady, založené již v roce 1882, vybízí k oddychu na jedné z mnoha laviček. V sadech si prohlédnete pomník Kryštofa Aloise Lautnera, nevinné oběti nesmyslných čarodějnických procesů. V sadech se každý rok koná festival trampské písně Mohelnický dostavník.

Z Mohelnice se cesty rozpínají do všech stran. Jedna z nich vede do nedalekých Loštic, které jsou proslulé výrobou jedinečných tvarůžků. S jejich historií se můžete seznámit v muzeu v objektu, kde se dodnes vyrábí.

Muzeum tvarůžků Loštice

Další cesty z Mohelnice vedou na hrad Mírov a zámek Úsov. Mírov slouží již několik staletí jako věznice, Úsov je vám přístupný a kromě jeho krás můžete obdivovat i krásy lovecko-lesnického muzea.

Zážitky mnoha chutí na Zábřežsku

Zábřeh je právem nazýván křižovatkou cest. Jako rodiště cestovatele a eskymáckého náčelníka Jana Eskymo Welzla se profiluje také pořádáním netradičních akcí, které vrcholí v tradičním Welzlování. Čím dál známější je také rockový festival 7 a půl fest.

Bývalý zámek, nyní sídlo městského úřadu najdete na Horním náměstí, stejně tak i nádherný dům Pod Podloubím, kde dnes sídlí muzeum.

Do přírody vyrážejí návštěvníci a obyvatelé Zábřežska k rybníku Oborník, do oblasti Drozdovské Pily a Hoštejna.

Acrobat Park Štíty

Štíty zase znají příznivci akrobatického lyžování z celého světa díky Acrobat Parku, který zde postavil olympijský vítěz Aleš Valenta. Každý rok sem míří světová elita a koná se zde řada sportovních akcí.

Zábřežsko nabízí opravdu zážitky mnoha chutí. Jednou z nich je postava obra Drásala. Jeden z nejvyšších Čechů v historii se narodil v Chromči, obci nedaleko Postřelmova.

Dávnou historii pak na vlastní kůži zažijete na zřícenině hradu Brníčko u stejnojmenné vesnice. Pořádají zde akce a vede sem cyklotrasa.

Stoupáme k Šumperku

Cest z jihu je více. Ta nejvyužívanější vede přes Bludov, kde najdete zámek s parkem a důstojným kostelem sv. Jiří. Poblíž něj se nachází hrobka slavného rodu Žerotínů.

Zámek Bludov

Lázně Bludov jsou centrem zdraví, léčebných procedur a rehabilitační péče. Léčí řadu nemocí včetně nadváhy.

V cestě do Šumperka nám již stojí jen kopec, lidově zvaný „Bluďák“. Automobilisté by si na něj měli dát pozor, je místem častých nehod. Na jeho vrcholu se nám otvírá krásný výhled na Šumperk a vzdálená panorama Jeseníků. Na kopci je malé zastavení u kaple Nejsvětější Trojice, ke krátkému odpočinku vás zvou udržované lavičky.

Do Šumperka se ale dostanete i přes vesničky Sudkov a Dolní Studénky. Okolí obcí je převážně zalesněné, na své si tam přijdou hlavně houbaři.

Vítejte v srdci regionu. Šumperk, město turistům zaslíbené

Docela by nás zajímalo, co si lidé představí, když se řekne Šumperk. Často to bude asi „brána Jeseníků“, řada návštěvníků jej spojuje s blízkými horami a lyžováním. Jiní zase oceňují historické jádro města a pečlivě udržované památky.

Obyvatelé města si nemohou vynachválit jeho skvělou vybavenost, však se také Šumperk stal v soutěži jednoho známého časopisu jedním z nejlepší míst na život v České republice.

Divadlo Šumperk

Centrem města je Hlavní třída a přilehlé ulice. Návštěvníky jistě zaujme nádherná budova divadla, které bylo v roce 2000 obnoveno po katastrofálním požáru.

Šumperská radnice je situována na náměstí Míru, dnešní budova pochází z roku 1911, kdy byla přestavěna v neorenesančním stylu. Kouzelné jsou rozhledy z radniční věže, které jsou pořádány vždy o letních prázdninách.

Vyhledávanou památkou je i kostel Zvěstování Panny Marie a dominikánský klášter. Kostel je přístupný veřejnosti a je jedním z prostor Vlastivědného muzea, takže se zde konají se zde zajímavé výstavy.

Kostel Zvěstování Panny Marie a dominikánský klášter Šumperk

Budovu muzea najdete u sadů 1. máje, které jsou častým útočištěm romantických párů a mnoha studentů. V budově zvané Pavlínin dvůr můžete kromě nádherné expozice dějin regionu navštívit i Regionální informační centrum s množstvím inspirativních materiálů.

Z infocentra vás jistě nasměrují k dalším památkám a zajímavým místům. Nebude mezi nimi chybět jistě Geschaderův dům (Dům evropského setkávání), Hladová vila, gotický chrám kostela sv. Jana Křtitele a další z mnoha historických církevních objektů.

Kostel sv. Jana Křtitele Šumperk

Anebo vás pozvou na jednu z mnoha pravidelných kulturních akcí. Víte třeba, že Šumperk se vždy poslední květnovou sobotu oděje do historického hávu na Slavnostech města? Že v srpnu se stává světovým centrem folklórních tanců? A že v listopadu se v Šumperku koná jedinečný festival bluesové hudby Blues Alive?

Za poznáním a zábavou do Velkých Losin a Loučné nad Desnou

Ať už budete v našem kraji ubytováni, ať už tudy jen projíždíte, nebo někde v regionu bydlíte, neměli byste opomenout návštěvu renesanční perly Moravy, zámku Velké Losiny. Můžete absolvovat hodinovou prohlídku zámkem, nebo si odpočinout v krásné zámecké zahradě.
Historie zámku je spojena s nelidskými „čarodějnickými procesy“, které sužovaly celý kraj v 17. století.

Zámek Losiny

To Loučná nad Desnou se svou částí Kouty je především mekkou lyžařů a milovníků jesenické přírody. Přímo v obci a v blízkém okolí je několik lyžařských areálů, pod Loučnou spadá i Červenohorské sedlo, jedno z nejznámějších lyžařských středisek v republice.

Tisíce turistů jezdí každý rok obdivovat největší technický div České republiky, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, exkurze se musí předem rezervovat.

Kromě zimních radovánek vás obec Loučná zve k procházce po památkách. Kromě impozantního zámku s anglickým parkem je v obci množství památných křížů a hrobka slavné rodiny Kleinů.

Zámek Loučná

Opravdovou turistickou perličkou je pak Rybářská bašta u rybníku Kocián, kde si můžete ryby sami chytit a nechat rovnou připravit. Loučná zkrátka nezklame žádného turistu.

Nezapomeňte na severní část regionu

Město Hanušovice je v myslích většiny obyvatel regionu spojováno s místním pivovarem Holba. Bylo by ovšem nefér spojovat Hanušovice pouze s naším národním mokem.

Dominantou města je farní kostel sv. Mikuláše, původně z roku 1656, ležící na jeho severním okraji. Zaujmou také pozůstatky lidové architektury v centru města. Krásné pozůstatky lidové architektury v dřevěném provedení najdete také v Nových Losinách, místní části blízkého Jindřichova.

Pivovar Holba Hanušovice

Několik kilometrů od Hanušovic leží rozlehlá zřícenina gotického Nového hradu ze 14. století. Procházka k hradu a samotná zřícenina patří k nejkrásnějším výletům po regionu.

Největším bohatstvím Hanušovic je ale nádherná okolní příroda, což se dá říct i o nedalekém Starém Městě pod Sněžníkem.

Město obklopené věncem hor považuje za svou přírodní dominantu vrchol Králického Sněžníku, rozhraní tří světových moří.

Ve Starém Městě je neporušená, čistá příroda zdůrazněna výrobou řady biopotravin, firma Pro-bio zde provozuje i výstavní galerii vesměs místních umělců. Za návštěvu určitě stojí nejmladší muzeum v regionu s expozicí historie Staroměstska.

Dalším turistickým lákadlem je pohraniční opevnění, kolem Starého Města leží celkem 6 mohutných „srubů“, některé z nich jsou po předchozí domluvě přístupné.

Nejen historickým lákadlem je i pět kilometrů vzdálená obec Branná s impozantním renesančním zámkem, pozůstatky středověkého hradu, budovou radnice a fojtství.

Zámek Branná - kamenný most

Výjimečnou památkou je kamenný most, který odděluje areál zámku od samotné obce.

Na Staroměstsku a Hanušovicku velice dobře pochopili, že turisty přilákají pouze širokou a různorodou nabídkou služeb. V oblasti tak vznikla řada ubytovacích kapacit a rozvíjí se lyžařské areály.

V regionu se rozvíjí i agroturistika a jezdectví. Nabídku sportovních aktivit doplňuje ještě několik cyklotras, které protínají celý region. Staroměstskem vede moravsko-polská trasa do Nysy.

Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nich vědět. Vyberte si z několika možností podpory.

Již tento pátek startuje 19. ročník Blues AliveJiž tento pátek startuje 19. ročník Blues Alive

V pátek 14. listopadu přivítá Šumperk na úvodním večeru tradiční Blues Alive, první koncert je věnovaný bluesové legendě Muddymu Watersovi.

13. 11. 2014 | Blues Alive | celý článek


Nová expozice Čarodějnické procesyNová expozice Čarodějnické procesy

Navštivte nově vybudovanou expozici Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě a seznamte se s částí historie města Šumperka.

30. 6. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


archiv zpravodajství

Kalendář akcí

Jednodenní

NEJVĚTŠÍ DAR 2. 12. 2022 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


NEJVĚTŠÍ DAR 3. 12. 2022 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


Mikulášování 2022 3. 12. 2022 16:30 | Akce pro děti | Areál Zdraví - Velké Losiny


BLACK PANTHER: WAKANDA NECHŤ ŽIJE 3. 12. 2022 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


NEJVĚTŠÍ DAR 4. 12. 2022 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


Vícedenní

POD POKLIČKOU 6. 10. 2022 - 4. 12. 2022 | Výstavy | Galerie Lautner Mohelnice


TVOŘ A BUDEŠ STVOŘEN 6. 12. 2022 - 29. 1. 2023 | Výstavy | Galerie Lautner Mohelnice


Veřejné bruslení 11. 10. 2022 - 30. 5. 2023 | Akce pro děti | Areál Zdraví - Velké Losiny


celý kalendář akcí

Informace Informace Informace Informace Informace

Jak získat nejrychleji nové zprávy ze Šumperska?

Využijte náš RSS kanál. Sledujte nás na síti Twitter nebo se staňte fanoušky naší stránky na Facebooku. Vše je zdarma.

 

Doporučujeme na Znatemapu.cz

Blues Alive 2014

Blues Alive 2014

Jaký bude 19. ročník Blues Alive v Šumperku?

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Desítky akcí z celého regionu.

Počasí v Šumperku

Zdroj: In-počasí

Webkamery

webkamery

Třináct webkamer snímá celý region.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem
Loga dotace EU, kraj

Provozovatel: ASI informační technologie s. r. o. | tvorba webových stránek & SEO Užitečnýweb.cz
O projektu | Kontakty | Reklama | Jak přidat svou firmu | Jak přidat svůj obsah | RSS | Mapa stránek