Jediný zcela dochovaný hřebečský grunt, zemědělská usedlost na Studené Loučce č. 31." /> Hřebečský grunt na Studené Loučce | Muzea a skanzeny | Tipy na výlety | Znatemapu.cz

Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

Jste zde: Úvod > Tipy na výlety > Muzea a skanzeny > Hřebečský grunt na Studené Loučce

Hřebečský grunt na Studené Loučce

Jediný zcela dochovaný hřebečský grunt, zemědělská usedlost na Studené Loučce č. 31.

Už jenom tzv. hřebečský tunel u Svitav dnes připomíná bývalou rozsáhlou německou enklávu nacházející se z větší části na střední Moravě, částečně i ve východních Čechách, jež byla nazývána Hřebečsko. Vlastní kraj tohoto jména o rozloze 1.230km2 tvořilo 140 obcí a 6 měst: Březová, Lanškroun, Moravská Třebová, Mohelnice, Svitavy a Zábřeh na Moravě. Ještě v roce 1939 zde žilo 130 000 obyvatel, z toho126 000 Němců. Historie německého osídlení tohoto prostoru byla ukončena usnesením Postupimské dohody vítězných velmocí, na jejímž základě byli i obyvatelé Hřebečka vystěhováni do historicky německých území. S odsunem německého obyvatelstva a příchodem nových osadníků tak zanikla oblast, která měla svoje zvyky, kroje, písně, tance i architekturu.

Patrně jediným zcela dochovaným hřebečským gruntem je zemědělská usedlost č. p. 31 v obci Studená Loučka u Mohelnice. Klasicistní přízemní zděný statek z roku 1837 s hospodářskými staveními a výměnkem je výjimečně dochovanou ukázkou lidové architektury a příkladem výstavného obydlí místního zemědělceZachovaly se tu původní klenby, hrázděné zdivo, trámové stropy, pec na chleba, reliéfová kachlová kamna, portál, podlahy a ostění dveří vytesaná z maletínského pískovce. Je zde k vidění i k vyzkoušení každodenní život hřebečských obyvatel a celý areál statku je unikátní tím, že se zachoval nejenom po architektonické stránce, ale i tím, že vše, co zde návštěvníci uvidí je plně funkční a stále používané. A jako na každém správném statku zde žije i spousta zvířat.

V části statku vzniká expozice „Hřebečský grunt“, kde bude k vidění i k vyzkoušení každodenní život hřebečských obyvatel. Celý areál statku je unikátní tím, že se zachoval nejenom po architektonické stránce, ale i tím, že vše, co zde uvidíte je plně funkční a stále se používá. A jako na každém správném statku zde žije i spousta zvířat.

Incorrect parameters in the call to native function 'power'